Múzeumok : Bakonyi Természettudományi Múzeum, Zirc, - A Bakony természeti képe |
Bakonyi Természettudományi Múzeum, Zirc, - A Bakony természeti képe
2004.05.01. 13:12
A Bakonyi Természettudományi Múzeum, Zirc, ·A Bakony természeti képe· címu kiállítása a Cisztercei Rend apátsági épületében tekinthető meg, amely a Bakony jellemző élőhelyeit, állatvilágát mutatja be az azokra jellemző drámai jelenetek és főszereplők felvillantásával. Az életből ellesett pillanatok a jeges vízből kiemelkedő vidra, a varanggyal szemező borz, a halzsákmányért lecsapó jégmadár. A kiállítás megjelenésében érezhető a kivitelezők művészi ihletettsége, természetszeretete. Domonkos Béla viaskodó szarvasbogarakat ábrázoló bronzszobra, Csapody Vera művészi növénygrafikáinak reprodukciói, Muray Róbert, Udvarnoki András és Udvarnoki Péter háttérfestményei, Sipos György kreativitással párosuló természetismerete együttesen eredményezi a kiállításban a képzőművészet és a természettudományok egymást erősítő egységét. A kiállításon kisebb trófeagyűjtemény is látható.
Forrás: Négyszemközt a természettel c. album
Hazánk egyetlen új alapítású vidéki természettudományi múzeumát 1972-ben hozták létre. Bejárata az apátsági épület első emeletén van. Fő profilja a Bakony természeti kincseinek, jellegzetességeinek bemutatása.
Állandó kiállításai közül a Bakony természeti képe c. tárlat a zirci ciszterci Apátság barokk épületének első emeletén található. A diorámák bemutatják a jellegzetes bakonyi tájak életközösségeit, védett területeit, többek között az öcsi tőzegmohás úszólápot és a fenyőfői ősfenyvest. A védett növény- és állatfajokra külön jelzés hívja fel a látogatók figyelmét. Kiemelt jelentőségű az ún. "Vörös könyves" tárló, melyben a kipusztulás által fenyegetett madárfajok láthatók. Különleges élményt nyújt a múzeumokban meglehetősen szokatlan akvárium és a terráriumok élő állatainak látványa. Az ásványbemutató csodálatos válogatást kínál a Kárpát-medence ritkaságaiból. Ugyancsak itt található a SarokGaléria, melynek időszaki bemutatóin a képző- és iparművészet természet ihlette alkotásai láthatók.
A Jégkorszaki óriások a Bakony-hegységben c. ősénytani állandó iállítás a múzeum új épületében, a Rákóczi tér 3-5. sz. alatt ekinthetőmeg. Fő atrakciója a 2006-ban Csajág mellett feltárt két gyapjas mamut Tonna és Mázsa kiegészített és talpra állított csontváza. Mellettük elhelyezésre került a "kortárs" jégkorszaki fajok közül egy barlangi medve teljes csontváza, valamint barlangi hiéna, őstulok, ló, gyapjas orrszarvú, ősbölény és egy óriásszarvas koponyája. Ugyancsak itt kapott helyet az a mintegy 3,5-4 millió éves ősorrszarvú lelet, mely a pulai alginitbányából került elő. A falakon az ősállatok háromdimenziós rekonstrukciós rajzai láthatók. Az installációba beépített hangtechnikai eszközök a bemutatott egykori élőlények és élőhelyek hangulatát idézik. Főleg a fiatalabb korosztályra gondolva, egy interaktív játék is része a kiállításnak.
A látogatókat magyar, német, angol nyelvű feliratok és kiállításvezető-füzetek várják. A múzeumi boltban többek között ismeretterjesztő kiadványok, képeslapok, térképek, ásványok, féldrágakövek vásárolhatók.
Bakonyi Természettudományi Múzeum, Zirc Zirc, Rákóczi tér 1. 88/575-300, 575-301 nyitva tartás: január 1-től április 15.-ig, október 15.-től december 31.-ig 10-16 óráig április 16.-tól október 14.-ig 9-17 óráig Zárva: december 25-26. és január 1.
Belépőjegy árak Teljes árú: 400,- Ft Kedvezményes: 200,- Ft
e-mail: btmz@bakonymuseum.koznet.hu honlap: www.bakonymuseum.koznet.hu
|