Mátra Múzeum, Gyöngyös
2004.05.01. 11:41
A Mátra Múzeum, Gyöngyös, Vadászat-vadgazdálkodás· állandó kiállításának célja a vadászat, mint ősi foglalkozás bemutatása, népszerűsítése, a vadászati kultúra terjesztése. A kiállítás, amely a Mátra Múzeum vadászati anyagából készült, bemutatja, hogyan változott meg a vadászat funkciója az elmúlt évszázadok alatt. A vadászaton és a vadászható állatfajokon keresztül megismerhetik a látogatók a természet sokoldalúságát, az értékes relikviák, tárgyak megtekintésével pedig a vadászathoz kapcsolódó eszközöket. Bemutatásra kerül a tervszerű vadgazdálkodás, a vadászat és a természetvédelem kapcsolata és a trófeagyűjtemény. Végül, de nem utolsó sorban a vaddal, vadászattal kapcsolatos művészeti értékek arra hívják fel a figyelmet, hogy a vad és a vadászat mint motívum a legkülönbözőbb tárgyakon a legkülönfélébb módon jelent meg az évezredek során. A kiállításban a képzőművészeti alkotások között láthatók Pausinger, Ridinger metszetek, Balogh Péter grafikái, Vrabel Sándor, Vezényi Elemér olajfestményei, Schell József akvarelljei. Külön teremben látható a Varga Ervin emlékszoba. Dr. Varga /De Vargas/ Ervin nyugalmazott debreceni ügyvéd komplett vadász-szobáját 1976-ban ajándékozta a Mátra Múzeumnak. Ebben - a magyar és idegennyelvű vadászkönyveken kívül - trófeák, Pálfy József, Gebhard Löbenberg, Karl Wagner festményei, Ridinger metszetek és kisplasztikák láthatók.
Forrás: Négyszemközt a természettel c. album
A történeti gyűjtemény képet ad a város múltjáról; a természettudományi részleg a Mátra élővilágát mutatja be. Jelentős a szőlőtermesztéssel, a vadászattal és a fazekassággal kapcsolatos kiállítás is.
|
|
Mamutcsontváz a múzeumban | | |
|
Az 1957-ben alapított múzeumban különösen jelentős a természettudományi gyűjtemény, amely közel 65 ezer egyedi és 200 ezret meghaladó, szekrénykataszterben nyilvántartott tételt tartalmaz. Itt őrzik Magyarország egyetlen teljes épségben előkerült mamutcsontvázát. Egyéb gyűjteményei közül különösen gazdag a gyöngyösi céhekre vonatkozó tárgyi emlék- és dokumentumtár. Az itteni fazekasok edényeiket téglavörös, kobaltkék és fűzöld virágokkal, madarakkal díszítették, melyből szép kollekció látható a Mátra Múzeumban. Híres volt Gyöngyös posztóipara és szűrkészítése is. A szűrszabók számára a gyapjúposztót a kallósok tömörítették, vízzel hajtott kallómalmaikban. A XIX. században a Bene-patakon egész malomsor működött. Külön meg kell említeni a vadászattörténeti gyűjteményt, amelyet Schell József vadászati témájú grafikái, tusrajzai és akvarelljei egészítenek ki. A Szent Erzsébet-templom kriptájának feltárásából gazdag XVIII. század végi viselettörténeti anyaggal gyarapodott a múzeum.
|
|
Guayanai lepke | | |
|
A múzeum állandó kiállításai: Mátra - természettudományi kiállítás, amely bemutatja a hegység földtörténetét, ásványait, ősmaradványait - köztük a mamutot - és élővilágát; Vadászati - vadgazdálkodási kiállítás - a Mátra vadászattörténete a X. századtól napjainkig; Gyöngyösi évszázadok - helytörténeti kiállítás a város és környéke X-XX. századi történelméről, gazdag céhes anyaggal; az épület pincéjében elhelyezett Mikroáriumban a Föld különböző tájairól származó édesvízi halak, hüllők és kétéltűek láthatók.
Mátra Múzeum, Gyöngyös Gyöngyös, Kossuth L. u. 40. tel.: 06-37-311-447 nyitvatartás: kedd-vasárnap ápr. 1-okt. 31. 9-17 óráig nov. 1-márc. 31. 10-14 óráig.
További információkért kattintson IDE.
|